Kedy prepichnúť ušká?

Existuje mnoho názorov na prepichovanie ušiek či už je názor  rodičov, odborníkov, ale  dôležitú úlohu zohráva otázka histórie, tradícií a náboženstva. Názory odborníkov a lekárov  na prepichovanie ušiek  detí je taktiež nejednotný. Tvrdenia, že novorodenci nepociťujú žiadnu bolesť je dávno vyvrátený.

Vedci zistili, že už šesť mesačný plod pociťuje bolesť. Zatiaľ, čo niektoré mamičky si už svoje detičky odnášajú domov s prepichnutými uškami, iné čakajú na obdobie neskôr, keď je dieťatko ,,staršie“. Názor na prepichovanie ušiek majú aj alergológovia, kedy môže u dieťaťať vzniknúť  alergická reakcia dieťaťa na nikel a s tým spojené aj kontaktné alergie. Ďalšou skupinou odborníkov sú akupunkturisti, ktorí tvrdia, že uško by sa by sa malo prepichnúť v bode projekcie oka, inak by mohlo dôjsť k poškodeniu akupunktúrnych bodov.

Kedy je ten správny čas

Niektorí odborníci presadzujú názor, že prepichnúť uško sa môže vo veku troch mesiacov, keď má dieťa za sebou už prvú fázu očkovania proti tetanu, čo zníži  riziko vzniku infekcie. Iní odborníci by náušničky aplikovali vo veku šiestich mesiacov až jeden rok, kedy  dieťa sedí a je s ním lepšia spolupráca, čí už pri hojení rany alebo uvedomovania si novej ,,ozdoby”, kedže deti sa  so svojimi  ozdobami  hrajú a chytajú si ich.  V konečnom dôsledku sú to ale práve rodičia, ktorí rozhodujú, kedy sa dajú dieťaťu prepichnúť ušká.

Kto je ten správny človek

Prepichovanie by mal vždy robiť odborník za dodržania prísnych hygienických a sterilných podmienok. Dnes to už bežne robia aj pediatri v rámci poradne, špecializované štúdia alebo akupunkturisti. Nie ale všetci sú ochotní prepichovať ušká, pretože akupunktúru používajú len na liečebné účely. Používajú pritom tzv. akupunktúrny prístroj, ktorý spoľahlivo nájde akupunktúrny bod. Inak sa bežne na prepichovanie používa prepichovacia ihla alebo pištoľ, ktorá je menej bolestivá, ale potrebujete náušničky, ktoré sa vkladajú zozadu následne za pištoľou.

Ošetrovanie po prepichnutí

Po prepichnutí ušiek treba dbať na dodržiavanie prísnych hygienických zásad. Doba liečenia je 3 až 5 týždňov. Asi 2 dni pred prepichnutím nechajte náušničky namočené v liehu. Pred ošetrovaním je potrebné si poriadne umývať  ruky, aby sme do ranky nezaniesli infekciu. 2-4 krát denne ošetrite prepichnuté miesto dezinfekčným prostriedkom, pričom náušnicou otočte, alebo ju preťahujte. Môžete si dať predpísať aj framykoinovú masť. Nič nepokazíte, keď s ňou uško potriete. Náušnice nedávajte z uší dole!

  • v prvých dňoch chráňte uši pred vodou, šampónom a inou kozmetikou.
  • až do úplného zahojenia dávajte pozor, aby na ušku neostali zvyšky šampónu.
  • v prípade začervenania, svrbenia, hnisania navštívte odborníka, ktorý prepichnutie uška vykonal, prípadne pediatra.
  • až po uplynutí tejto doby môžete náušničky vymeniť za iné

Niečo z histórie náušníc

Na základe archeologických vykopávok môžeme povedať, že ozdobovanie sa šperkami bolo bežné už v dávnej minulosti. Amulet alebo šperk mal ľudí ochraňovať pred zlými vplyvmi a duchmi. Už Kleopatra mala v každom uchu po dve náušnice a takisto aj slávny Shakespeare. Námorníci, perzskí  vojaci a taktiež piráti si vpichom do určitého bodu ucho z lepšovali videnie. U žien boli ozdoby na ušiach symbolom bohatstva a prepychu, naopak u mužov symbolom rebelantstva. Neskôr nastalo obdobie kedy bolo prepichovanie uší považované za niečo zlé. Veľký comeback nastal až v 70-tych rokoch minulého storočia.


Slovensky Česky

Prepichnutie ušiek je často diskutovaná téma. Kým v niektorých krajinách zvažujú prepichnutie uší a mnohí rodičia k tomu pristúpia až keď dieťa dovŕši školský vek, u nás sa prepichovanie alebo nastreľovanie náušníc robí ešte skôr.

Čo radia odborníci?
Prečítajte si kedy a ako dať prepichnúť ušká.